Založ si blog

Prečo pískame ako nekultúrny národ po prehre s Kanadou

Sledujem hokej už 19ty rok a v tomto čísle môžem ďalej pokračovať. Za 19 rokov som nemohla povedať, že „hrali sme lepšie než Kanada“, spomínam si iba na pamätné štvrťfinále s Kanadou v roku 2000. Po včerajšku sa tak stalo, neskutočný zápas a nervy. Vidieť Slovákov bojovať jak draky, väčšinou s pukom na svojich hokejkách a brániacich sa Kanaďanov po väčšinu času, tak to je skutočná rarita a som pyšná, hrdá na nich. Craig Ramsay Bolton je podľa mňa najlepší tréner, akého sme kedy mali, každý jeho prečítaný rozhovor nosí prvky zdravej múdrosti, pokory a vysokého pracovného nasadenia. Po takom šéfovi by každý túžil. Chválim, že dáva šance mladým, inak by sme nepoznali Sukeľa či Lišku. Konečne môžeme skloňovať nové mená.

Včera to bolo pre fanúšikov na porážku. K samotnej hre: zbytočne nadávať na rozhodcov, vyhovárať sa, takto si to myslí určite aj pán tréner. Dôvod je, že nevieme prežiť oslabovky a na tom musíme popracovať. Držím šrácom palce, majú na štvrťfinále a fanúšik, ktorý si to nemyslí, je hňup.

Samozrejme, počas ťažkého zaspávania som ešte uvažovala nad tým, ako sme húkali a pískali počas kanadskej hymny. Áno, je to nekultivované správanie, treba si priznať. Pravdou však je aj to, že človek je v troch stavoch podľa Erica Berneho, a včera to bol stav decka. Tak teraz čo, stále musíme byť pod sebakontrolou, lebo sme dospelí ľudia? Prd! Dospelí máme strašný údel, nemôžeme nič urobiť bez toho, aby nás za to spoločnosť neposlala do pekla. Byť pod sebakontrolou je príšerne vyčerpávajúci proces aj v bežnej práci s hňupmi, a nieto počas emočného hokeja. Sme nahnevané decká, a decká nenachádzajú slov, len vrieskajú a pískajú. Jo! Kebyže som tam, robím to isté! Predpokladám, že väčšina neskôr si aj tak uvedomí, že sa také správanie nepatrí. Chcem vidieť stádo ľudí, ktoré by nehulákalo. Včera to nešlo inak. Ďalším dôvodom je, že ide o čosi osobné. Fanúšikovia sú na toto citliví, keď akýkoľvek hokejista sa zle zmieni o svojich protihráčoch. My, čo sledujeme hokej od roku 2000, pamätáme si hlody od českých hokejistov. Darmo, ale ak nadávať, tak medzi sebou a nie do éteru novinárom a potom si čítame rozhovory, kde Jágr spochybňuje naše schopnosti, alebo Lašákove schopnosti priamo v telke negatívne hodnotil ďalší český hokejista. Bolo toho viac, ale človek si to už nemôže do detailov pamätať. Nepoznám fanúšika v mojom veku, ktorý by držal palce českým hokejistom:D Myslím, že tie hokejové vzťahy smrdia pokrytectvom. Niečo na tom bude. Keby sme včera prehrali so Švédmi, pochybujem o tom, že by sme ich vypískali, podobne je to u Nórov, Dánov či Francúzov, šumafuk. Je to o osobnom postoji. Naopak, 19 rokov tu kvitne láska medzi fínskym a slovenským národom, to je stará záležitosť, ešte na strednej som mala oblepenú ceruzku s malou fotkou slovenských a fínskych fanúšikov, snáď každý videl video, kde fínsky komentátor prežíval viac než ten slovenský boj o medailu, no a konečne som sa mohla aj ja dožiť toho, že som sa mohla so Suomi odfotiť. Fíni sú neskutočný národ, vždy nám nadŕžali viac než ktorýkoľvek iný národ vrátane Čechov. Od Fínov je to úprimný postoj. Spája nás hokej, pivo a veselá nálada. Inak proti českým fanúšikom nemám nič, tým by som dopriala víťazstvo, ale hokejistom už nie, hoci je pravda, že už dnes hrajú iní hráči než v v tých časoch. Ktovie, možno raz začnem fandiť Čechom, ale dnes to ešte nebude. Sú národy, ktoré na ľade prejavujú arogantnosť a Česi sem patria. Podobne Kanada a Amerika (tí, ktorí si zákonite mýlia hru v NHL s MS), a potom výsledkom sú tieto emočné prejavy. Rusi sú arogantní, ale neprečítala som si nikdy, že by sa o nás zle vyjadrovali. Tie neskutočné počty odsledovaných zápasov jednoznačne vyformujú u stáleho diváka istý postoj ku každému mužstvu a potom to už rok čo rok drží v sebe. Takže chápem, prečo sme pískali ako praví Američania;):D a BUDEME pískať ako nekultúrny národ po prehre s arogantným mužstvom. Znovu a znovu!

Ruská identita

18.08.2019

Sú dva hlavné dôvody, prečo som navštívila Rusko. Prvý je, že pár rokov dozadu som sa začítala do kníh od Dostojevského. Nezačalo to dobre, Netočka Nezvanovová bola nudná ako šnúrka viac »

Ruské perly II.

14.08.2019

Šťastlivci, ktorí ešte necestovali metrom, mohli by si ako prvé vyskúšať to moskovské. Jedno z najvyťaženejších je práve v Moskve (a asi aj najväčšie na svete), len stanice ako Alexandrovský viac »

Ruské perly I.

11.08.2019

Dve metropoly Ruska, Moskva a Petrohrad sú na turistov pripravené. Pravdepodobne vysoké percento Slovákov zažije viac, než očakáva. Ak som si myslela, že máme čo doháňať, aby sme sa správaním viac »

včela, včelár, čerešňa, kvet, opeľovanie,

Tam, kde bzučia včely, sa dobre hospodári

24.08.2019 13:00

Včely sú zdravím krajiny a ľudí. Sú jedinečným identifikačným kódom, na Slovensku pomáhali emancipovať národ a jeho jazyk.

balistická raketa, trident, odpálenie, raketa

Rusko vyskúšalo dve strategické rakety

24.08.2019 12:13

Armáda uviedla, že oba testy potvrdili technickú pripravenosť a efektivitu striel aj systému na odpaľovanie rakiet z ponoriek.

dialnicny hranicny prechod Jarovce , tabula , tabule , dialnica

Chaos na diaľniciach v Európe

24.08.2019 12:00

Zvykli sme si, že už neplatíme roaming za telefonovanie v Európe, no pri cestovaní je to s jednotnou Európou horšie.

Revište

Opustené hrady sa menia na ciele turistov

24.08.2019 11:00

Obnova hradných zrúcanín s pomocou nezamestnaných odštartovala v roku 2011.