Založ si blog

Povedali mi „na siedmu ráno“, a počula som „Syndróm dráždivého hrubého čreva“

Brečtan a jemu podobné ťahavé rastliny rastú na náhrobných kameňoch. Stačia im dva roky na to, aby sa zahryzli do kameňa a neodstráni ich ani motorová píla. Hrubé konáre sa obkrúcajú okolo seba a kameňa pre väčší efekt zastrašenia záhradníckych nožníc. Keby ste sa predsa len  chceli zbaviť tohto konárového nádoru, zostanú vyžraté miesta na náhrobku, takže zostáva posledná možnosť.

Niektoré spomienky, zameriame sa na tie trochu menej príjemné, sa podobne nedajú odstrániť, jedine, že si veľmi nepríjemne odstránite mozog. V živote nastanú okamihy, ktoré sa vám vštepia do mozgu a len vy viete, prečo si na tieto okamihy spomeniete v čase používania fixačného krému na zubnú náhradu. Zaujímavý je rozdiel medzi rastlinou a okamihom, ako inak týka sa času: kým rastline trvá nejaký čas na trvalú stopu, okamih z názvu nepotrebuje „proces“. Správne? Zo skúsenosti si uvedomujem, že ten proces, ktorý rastlina má za sebou, okamih ešte len čaká. Občas sa tento okamih stáva dôležitým ako spomienka, pretože sme sa po ňom ocitli v situácii, ktorá nás spätne a opakovane vracia k tomuto okamihu. Bežným javom je, že tento okamih je absolútne bezvýznamný pre okolie, za to sa nepotrebuje nikto hanbiť. Teda tieto okamihy, spomienky berme v príbehu s detektívnym žánrom a situácia v našom živote je bezútešná, zúfalá, bezmocná, pátrajúca po východisku, definícii, odbornej pomoci, v konečnom dôsledku je to situácia, ktorá si vyžaduje množstvo vašej intuície, nie analytického myslenia. Ak vám hovorí niečo veta „zdravý ma tisíc želaní, chorý len jedno“, už viete, kam bude smerovať tento blog.

Intuitívne myslenie vám pomôže dôkladne povyberať informácie pre lekára, keď sedíte oproti nemu a potrebuje od vás takmer nemožné. Bolí ma brucho. Intuíciou preberiete všetky dôležité javy súvisiace s bolesťami, čas nástupu bolesti, popis bolesti, orgány, ktoré sa do nej zapájajú, bolesti v iných častiach, nedávne nehody, čo robíte v pondelok a že cez víkend dva dni prakticky sedíte doma, preberiete aj vašu minulosť, zmenu práce, konkrétne situácie súvisiace s bolesťou alebo nie, komplikácie iného druhu, včera ste napríklad boli na akupunktúre a spomeniete rodinných príslušníkov … Nemožné, nemožné! Vy ani doktor neviete, že aj najmenšia (a pravdepodobne opakujúca sa) blbosť môže odhaliť príčinu. Najdôležitejšie je naučiť sa sledovať. Analytické myslenie použije lekár v prípade, ak úspešne zistil, že ide o zápal slepého čreva a toto myslenie uplatní pri chirurgickom odstránení zápalu, štandardizovaný postup operácie. Prečo o tom píšem? Pretože ma síce vyliečilo aj odstránenie krčných mandlí, pohyb a jedno balenie tabletiek, všetko však trvalo pridlho a vďaka intuícii. Nakoniec vyselektovaním informácií sme sa s neurológom dopracovali aj k medikamentóznej liečbe a prispela k uzdraveniu. Tiež to nebolo zo dňa na deň.

Všetko trvalo osem rokov. V nich viem vymenovať pár okamihov, ktoré sa mi vracajú spätne aj preto, že sú spojené s konkrétnym miestom. Napríklad pred novou nemocnicou jedna lavička, kde som sa jednoducho raz a navždy zosypala, pretože, a to je ten okamih nepochopiteľný pre mnohých, pre chorých pochopiteľný úplne, nedokázala som sa dostaviť ku kožnej lekárke. A bola som už tak blízko! Prešla som z domu k nemocnici, čo bolo 25 minút cesty! Už len kúsok, tam sedí nad mojou hlavou. Jedno okienko patrí jej ordinácii… Predstava, že v tej horúčave pôjdem do výťahu, vystúpim, sadnem si na minimálne hodinu do miestnosti plnej ľudí a budem čakať a čakať a čakať… Na prvý pohľad sa vám zdá, že mi vadilo to čakanie, letná teplota, ľudia, kožná lekárka, výťah… ako to teraz čítate. Nie, mne osobne nie, ani srdcu ani mozgu. Prekážalo to mojim črevám. To sa nedalo zvládnuť. Návaly sprevádzané kŕčmi a potením som nevedela odstrániť dlhodobo a to každý deň, týždeň, mesiac, rok a toto prekliatie trvalo osem rokov. Bez ohľadu na činnosť, ráno, obed, večer, bola najhoršia fáza, pretože prvé dva roky sa tieto komplikácie začínali a končili iba ráno, teda keď sa dvíhate a predstavte si, vy zdraví ste sa nad tým asi nepozastavili, ale prvé dve hodiny každého vášho dňa sa vaše črevá prebúdzajú. Po dvoch rokoch sa mi tráviaci systém prakticky celý dochrámal, no tiež mi dlho trvalo, kým som si uvedomila, že dyspepsia je prekliatím, ktoré súvisí s množstvom faktorov. Tu už nejde len o stravu. Ak má človek rozum a neobžiera sa dennodenne, tak by som odvážne tvrdila, že strava je to najmenej, čo vyrieši (zbohom, stravovací guru), väčšinou sa v strave jedná o jednu dve zložky, ktoré robia obrovskú zlobu a sledovaním na to prídete ako ja. Tu fakt zdôrazňujem, že ak vám každý bude hučať, že čipsy nejedzte, lebo sú nezdravé, a vám chutia, zistili ste, že problémy pretrvávajú naďalej, aj keď ste ich skúšali nejesť, zahoďte tieto rady za hlavu. Čipsy jem dodnes a viac než okolie. No eflux mi spôsoboval iba stres z výučby veľkého predmetu a veľké množstvo chemikálií, po letnom semestri problémy zmizli.

Ja som sa z toho postupom času dostala, nie je to otázka pár hodín, dní a mesiacov. Kým som sa z toho na 99% dostala a mohla som… prísť na siedmu ráno na cvičenie bez kŕčov, temných myšlienok, a s úsmevom, prešiel asi rok a pol. Sedenie u zubára bolo posledné dejstvo príbehu Mám syndróm dráždivého hrubého čreva (a totálne znehodnotený život), ktoré som úspešne prekonala. Tí, čo ho máte, pozorne čítajte ďalej, možno sa inšpirujete, body sú v postupnosti, ako som sa nešťastnej diagnózy zbavila:

  • Máš kŕče? Dýchaj, normálne dýchaj, zhlboka nádych, výdych… táto prostá, cenná rada od kamarátky na strednej sa mi dodnes zaryla do hlavy, naozaj mi mnohokrát pomohla. Odpútanie pozornosti je najideálnejšia pomoc. Ak máte v okolí človeka s dyspepsiou, ktorý už s ňou má skúsenosti, prepadne ho nával, začnite sa s ním baviť o niečom inom, tvárte sa, že sa nič nedeje… Pretvárka tohto druhu je veľmi vítaná! Asi jediná pretvárka, ktorá je vítaná.
  • viete, že vám črevo mení život, formuje vaše správanie, usmerňuje v rozhodovaní a od povahy závisí, či pôjdete aj „proti sebe“ v dôsledku straty trpezlivosti, t. j. som si stopercentne istá, že by som nikdy nešla na Erasmus, ak by som si nechcela „čosi“ dokázať, na tento okamih nezabudnem. Sedela som na konci prednášky vo veľkej miestnosti, keď v mojich kŕčoch a pote som začula možnosť vycestovať. To sa stalo v tom momente pre mňa úplne nereálna vec, a preto som šla! Zatiaľ čo mojich rovesníkov usmerňovali frajeri či rodičia, mňa pár rokov usmerňovalo iba a iba črevo. Nech je to vtipná realita.
  • ak nosíme v sebe zdroj hnisu, čím môžu byť krčné mandle, hnis sa usádza na metabolicky najaktívnejších orgánoch, akými sú srdiečko, obličky, pľúca, pečeň a… črievko naše hrubé (čítala som raz pamätnú vetu: aký máte zdravotný stav v ústnej časti, taký máte z opačnej strany). Krčné mandle šli preč a rozhodla som sa dať ich preč v tom momente, ako som sedela na lavičke a preliala slzavé údolie, pretože som nebola schopná navštíviť kožnú lekárku a už to bolo neúnosné, ako sa život okolo mňa hýbal a ja som stála na mieste takmer sedem rokov…
  • dobré ráno, je šesť hodín a na siedmu potrebujem byť na cvičení. Tak to nepôjde, musím vstať dve hodiny predtým. Aj to často sa nepodarí, sedím v tmavej predsieni a desať minút uvažujem nad tým, či vyjsť z domu alebo posedieť, ľahnúť si, poprípade navštíviť WC. Takto som zmeškala napríklad štátnice. To bol štandardný život na vysokej. Po nej ma prešli nervy, tak som sa rozhodla a šla som na to zhurta: ráno som vstala a hneď na to urobila neuveriteľnú vec, ktorú väčšina nepochopí. Vyšla som von na ulicu! Osem rokov som nikdy nevyšla z domu skôr ako po dvoch, troch hodinách… Bolo mi to na nič platné. Do brucha sa mi zarezávali nožnice, vidličky, nožíky, ako som sa snažila popri univerzite (a blízkosti môjho bydliska) behať, jeden z ďalších excelentných okamihov, ako som sa prepadávala dopredu a tvárila sa, že mne nič nie je, ale vôbec nič mi nie je. Nebol to zlý úmysel začať sa viac hýbať, ale bohužiaľ, pohyb mi pomohol trochu neskôr, ale o to väčšmi. Možno vám pomôže táto krutá prax hneď. Skúste. (Ešte krutejšia prax, ktorú ale neodporúčam, je na princípe akupunktúry, tiež som ju skúšala jeden rok. Keď šlo do tuhého, vstupovala som do miestnosti, tesne predtým som si stláčala nechtami do predlaktia, žiaľ, je to hlúposť a krutosť k sebe samému, ale párkrát mi to pomohlo odpútať sa. Ide aj o nervovú poruchu, takže som sa dlho ešte pristihla pri tom, ako v neutrálnom stave silno stískam ruky)
  • na neurologické poruchy akou je fóbia z obchodných centier mi pán doktor predpísal liek, po ktorom do 20 minút mi srdce nebude chcieť robiť zlobu, trieskať, neurobia sa mi plyny v žalúdku a nebudú prechádzať cez črevá a spôsobovať neznesiteľné kŕče. Prečo? Lebo kedysi v týchto centrách nemali nič na sedenie a moja psychika vedela, že ak príde nával, potrebujem si urgentne sadnúť a predkloniť sa, len to mi pomôže pred roztrhaním čriev, kolapsom a pod. Často som myslievala na slovo obvodnej lekárky, keď som mala 19 rokov a označila ma ním: hypochonder… zložilo ma to a len som si povedala, aby nikdy nemala to, čo ja, lebo aj na koňa je to veľa. Zmenila som obvodnú. A späť do budúcna, po šiestich rokoch a návšteve štyroch gastroenterológov som sa dopracovala k malej nádeji, lieky mi naozaj pomáhali, helfol mi klasika neurológ, dokonca som nemala ráno kŕče, ale dopočula som sa smutnú správu: grandaxin je návykový. Všetko, čo je návykové a ubližuje telu, ruším z pudu sebazáchovy. Zo dňa na deň som dala grandaxinu ťažké zbohom a používala len vo výnimočných situáciách ako návšteva zubára alebo knižnice. (samozrejme, skúšala som veľké množstvo rôznych sirupov, liekov, rastlín, ale nič mi nikdy tak nepomohlo, práve naopak)
  • po siedmich rokoch nastal prvý veľký zlom. Nemám proti olejom nič, nie som potravinový fanatik, jem čokoľvek, nenáročný labužník, na ktorého emeticky pôsobí chren/wasabi a to od detstva. Bola to šťastná náhoda. Pár mesiacov som robila au-pair a v rodine sa používal šikovný hrniec, kde ste nahádzali hranolky a ďalšie zmrazené vecičky vrátane chutnej pizze, hrniec to veselo zohrial a prakticky 5 mesiacov som takto fičala na strave bez vyprážaného oleja. Ani som si to neuvedomila v tých časoch. Uvedomila som si to neskôr po návrate domov… neuveriteľné. Aj tak som na nič neprišla. Myslela som, že v úlohe matky ma prešli kŕče a nevedela som už ani, ako sa volám, jednoducho nebolo čas na blbé myšlienky, tak ma to prešlo na tú dobu. Vôbec som si to nespájala so stravou! Lenže potom prišlo pár osudných skúšok, mamka prestrela vyprážaný rezeň, doma som si spravila vajíčkový chlieb na krásnom oleji a do hodiny som ležala na posteli a sťažka predychávala to, že črevo sa mi pripomína najhorším spôsobom. Poznám príbeh 19 ročného človeka, ktorému sa len tak zrazu zauzlili črevá a museli ho operovať. Áno, pri každom takom kŕči som myslela na to, čo ak aj ja. Čo ak aj ja. Pomoc!
  • Horúčkovite som lamentovala a divila sa nad mocou oleja. Tak som šla do toho, kúpila si hrniec a prestala jesť olejové záležitosti. Skúška úspešná… občas zo srandy som vyskúšala panvicu a prešla ma sranda. To znamená… som vyliečená?! Môžem jesť čipsy? (ako keby som ich dovtedy nejedla:D)
  • Nebola som vyliečená, ale bol to najdôležitejší moment v mojom živote. Pridala som do toho pohyb, takže siedmy a ôsmy rok som praktizovala bezolejnaté jedlo, čipsovala, behala, turistikovala, trénovala som sa aj návštevou u zubára, kde to naozaj trvalo dlho, kým som si mohla dovoliť prísť, sadnúť si v strachu o zuby a čakať hodinu, hodinu a viac bez jediného vytvoreného plynu v žalúdku, ktorý by ma zničil a donôtil zaklopkať sestričke so slovami: „Prepáčte, necítim sa dobre, mohla by som sa preobjednať?“ Takto som sa mnohokrát aj preobjednala.

Pár faktov môjho súčasného stavu: grandaxin som tuším podarovala pánovi docentovi, už je aj po záruke. Nehýbem sa už toľko, chýba mi beh, možno sa k tomu vrátim. Čipsy doslova žeriem! Aj sladkosti. Som schopná spráskať Salko za jeden deň a o ňom sa vraví, že je to zabijak čriev… Aj s tým súhlasím, dôvod si nechám na záver. U zubára si v pohodke počkám aj tri hodiny. V knižnici môže byť sauna a ticho ako vo vákuu, bez problémov. Letela som dvanásť hodín a prakticky 48 hodín som bola v bdelom stave, nič z toho sa mi nepodpísalo na tráviačke. Som schopná zaletieť aj do vesmíru a sama. Črevo ma osamostatnilo v živote najviac, nech to znie akokoľvek čudne.

A dnešným dňom som si už nič nedokazovala, ale pripomenula si jednu silnú spomienku. Pred 14 rokmi som v kŕčoch a pote prichádzala na cvičenie, ktoré bolo v obyčajnej jednej hodine na obed… Sedela som prikrčená, tvárila sa, že tam nie som, čakalo ma 5 rokov štúdia. Dnes mi je tak trochu do plaču, pretože… Keby mi niekto vtedy povedal, „ty budeš tu raz stáť pred tabuľou, vysvetľovať látku a bude sedem hodín ráno, drahá moja“, tak by som mávla rukou nad tou nezmyselnosťou. Z tohto syndrómu sa mnohí nikdy nedostanú. Načítala som dosť, zvykla som si, prijala som, že mám „problém“. U každého má špecifický priebeh. Každý možno musí urobiť kompromisy v živote. Ja som spravila v podstate iba tri, cestovala som, odstránila som mandle a olej zo života. Sranda. A dnes som naozaj stála pred tabuľou o siedmej ráno a hovorila čosi o optike, zabavili sme sa so študentmi, však hlavne netreba sa brať vážne. Cestou na toto cvičenie som celý čas uvažovala nad tým, ako to bolo so mnou kedysi a ako je dnes.

Istý pán mne velice blízky sa tak od srdca smial, aké je to bláznivé, že sa teším na cvičenie, ktoré začína na siedmu ráno. Myslím, že niektorí ľudia to teraz viac pochopia.

 

Sacharidové PS: na cukry pozor, nedávno som o tom čítala v skratke, sacharidy sú zaberák na hrubé črievko pre prítomnosť baktérií, črevo nechce sacharidy, ale prídu k nemu, lebo je ich veľa a vyššie časti tráviačky nestíhajú spracovať ich, tak sa hromadia tam a robia neplechu v samotnom závere… priveľa cukríkov zabezpečí na dva dni nepríjemný stav.. mám to vyskúšané na sebe:D

Ruská identita

18.08.2019

Sú dva hlavné dôvody, prečo som navštívila Rusko. Prvý je, že pár rokov dozadu som sa začítala do kníh od Dostojevského. Nezačalo to dobre, Netočka Nezvanovová bola nudná ako šnúrka viac »

Ruské perly II.

14.08.2019

Šťastlivci, ktorí ešte necestovali metrom, mohli by si ako prvé vyskúšať to moskovské. Jedno z najvyťaženejších je práve v Moskve (a asi aj najväčšie na svete), len stanice ako Alexandrovský viac »

Ruské perly I.

11.08.2019

Dve metropoly Ruska, Moskva a Petrohrad sú na turistov pripravené. Pravdepodobne vysoké percento Slovákov zažije viac, než očakáva. Ak som si myslela, že máme čo doháňať, aby sme sa správaním viac »

Komárno, Nádvorie Európy

V Komárne bude MHD zadarmo, prvýkrát na Slovensku

13.11.2019 00:00

Komárno sa od januára môže stať prvým mestom na Slovensku, ktoré bude mať mestskú hromadnú dopravu bezplatnú pre všetkých.

SR Nemecko november89 Berlínsky múr pád výročie oslavy

Čaputová: V slovenskej justícii nastáva 'očistné obdobie'

12.11.2019 23:41

Som veľmi rada za to, že veci, ktoré neboli pozitívne, sa, dúfam a verím, lepšia, povedala slovenská prezidentka v Prahe v špeciálnom vydaní programu Fokus Václava Moravca.

Donald Trump

Trump hovorí o 'hrozných' obchodných bariérach v EÚ

12.11.2019 23:08

Americký prezident Donald Trump opäť kritizoval obchodnú politiku Európskej únie, ktorá je vraj v mnohých smeroch horšia ako v prípade Číny.

Bosna / migranti /

Pohraničná polícia v Bosne nedokáže čeliť tlaku migrantov

12.11.2019 23:03

Šéf bosnianskej polície prirovnal ochranu 1600 kilometrov dlhých bosnianskych hraníc, ktoré sa tiahnu pozdĺž frekventovanej migračnej cesty do Európy, k "sizyfovskej práci".