Založ si blog

Rozmýšľajme

Politika je skutočný mentálny odpad ľudstva. Už ozaj len idiot môže veriť tomu divadlu, čo tu predvádzajú naše ikony zo sveta vodky, pezinského skládku, či reedukačného centra, do ktorého zabudol ísť pred rokmi vieme všetci kto. Nechce sa mi ich ani pomenovať, pretože sú skutočným zlom, vtipné zlo je ešte fajn, ale skutočné je ako Ten, koho netreba menovať z Harryho Pottera… asociácie s ich kariérou v minulosti lepšie sem zapadajú. Zvyšok toho populistického odpadu v našej slovenskej politike ani neriešim, snáď sa nedostanú späť k moci ani tí predošlí. Strata času pozerať na vysmiateho plešivca, čo sa chváli kravinami, ubezpečuje nás, že má energetické problémy pod kontrolou (pričom je to obyčajný politický zbohatnutý pešiak, energetiku majú v moci úplne iní ľudia) a za jeho chrbtom skapínajú podniky a továrne. Strata času sledovať primitíva ešte plešatejšieho, ako vrieska v parlamente o roku spred storočia, tam som sa trošku obávala, či som zle neklikla v TV a nejde film podobný Preletu nad kukučím hniezdom. Nie, to sa dialo v našom parlamente, to bol nostalgický film Prelet nad geopolitickým hniezdom bezvýznamného plešivca z Plešivca.

😀 No je to zábava, poviem vám, ale situácia je vážna. Sme nedobrým príkladom mládeže. Masírovať mozog ideológiami sa dá najefektívnejšie vo veku medzi 15tym a 25tym rokom. To je ideálny vek, kedy si ideami pritúlite na svoju stranu ľudí. Potom je už neskoro. Už sú poznačení a drbe im z vlastnej vôle po dlhé roky, prejavuje sa to tým, že sú nadpriemerne inteligentní, veľkí intelektuáli, ktorí nezabudnú vždy pripomenúť niečo o pobyte na vysokej škole, autentickú informáciu z roku, v ktorom ešte jeho rodičia nemali šajnu o ňom a boli len na druhom rande, prípadne vymyslia v komerčnom kníhkupectve rubriku „Čítajme s porozumením“, o ktorej som sa dnes  ráno dozvedela, fí, aká novinka. Ja vlastne už nepotrebujem čítať s porozumením, stačí, že mi odporúča predražené kníhkupectvo vo vlastníctve „radšejnechcemvedieťkoho“, na ktoré knihy sa naozaj, ale náááozaj sústrediť naplno. Týmto ľuďom nesiahame po päty, pretože sú veľmi liberálni, majú sa po väčšine ako prasce v žite, niektorí za celý život nepohli prstom a peniaze sa im sypú do lona, nepoznajú manuálnu prácu, však nie sú sprostí. Lepšie rozumejú nulám a jednotkám, než dvojeurovej nátierke, čo pred pol rokom stála 0.89 centov, sú skrátka chytrejší než my. Netrápia sa nad tým, či si vytrú zadok toaletným za 0.99 centov alebo 1.50. Sú chytrí, pretože im stačí dôvod na zdražovanie „lebo je vojna“ a tak sú spokojní so zdražením aj základných potravín. Rovnako ako im stačí dôvod na zavraždenie dvoch inak orientovaných ľudí „lebo nenávisť“ a spokojne sa prejdú v peknom počasí na čele s pezinskou skládkou a jej členmi. Hotovo, vec je vybavená.

Ako posledný rozmýšľajúci mohykán si rada kopnem do tejto intelektuálnej masy ako do prázdneho kukučieho hniezda, lebo sa necítim byť kukučkobijcom. Slová a veci nie sú také jednoduché, ako prezentuje či už naša pezinská skládka alebo my. Včera som sa akurát bavila s parťákom na 30 km túre o rakovine, nikotíne, fajčení tabaku a rôznych alternatív a jeho odpovede boli „jasné“, „ja to viem“. Otázka, ako to vlastne funguje s tým nasávaním agresívnych chemických zlúčenín do vlastného živého organizmu, nepadla. Ako môže bežný človek vedieť, čo všetko spôsobuje nikotín, poznať mechanizmy účinkov, vziať do úvahy všetky aspekty, ktoré súvisia s fajčením, keď to nedokáže ani jeden vedec. Na takéto veci sa prichádza kolektívne. Sama, čo študujem a snažím sa ešte posledný rok niečo načerpať z biológie nádorov, nedokážem podrobne opísať, čo všetko môže jedna smradľavá cigareta narobiť s organizmom. Platí to aj pre vás, pasívnych fajčiarov, ktorí nefajčíte, ale dýchate ten humus. Ani to nie je v mojej kompetencii, „obtrela“ som sa o túto tému len z vlastnej vôle popri učení sa na cytopatológii. Učiť sa rozmýšľať, spracovávať informácie je omnoho náročnejší proces (nikotín a jeho úloha v karcinogenéze) než do obehu aktivovať svoju chamtivú stránku (tabakový priemysel). Načo sa to tu hráme všetci. Platí dnes viacnásobne Sokratovo viem, že nič neviem? A teda, následne, kto nevie, ten vie najviac? Na zamyslenie… K informáciám je potrebné tiež vybudovať si určitý postoj, prístup, a aj ten rešpekt. Avšak ak človek nemá v sebe pokoru, tomu niet pomoci. Je ľahšie si veci zjednodušiť, samozrejme, ťažšie je uvažovať samostatne, no ale práve o toto by sme sa mali snažiť, túto činnosť učiť mladých. Inak uvidíme často v uliciach po boku skládky, vodky a podobných chytrých indivíduí mladé ročníky a v reklamách s alkoholom mladých na diskotéke.

Buďme príkladom rozmýšľajúcich, pretože špinavé motívy politikov zjednodušujú situáciu na úkor našich mozgov a… nášho zdravia. Hrajú sa s ideami a tým chytajú do pasce mladých, aby predovšetkým prestali rozmýšľať a pracovali viac emočne. Jedno z politických pravidiel, my tí menej chytrí, vieme, je priživiť sa na ľudskom nešťastí, čo sa, pochopiteľne, deje aj teraz. Podobne ako s Kuciakom kedysi. A tí chytrejší za toto príživníctvo ešte poďakujú skládke. Hm. Tak, ako kamarát žije v predstave o problematike nikotínu a jeho dôsledkoch, tak asi veľa ľudí ďakujúcich skládke žije v predstave, že za všetko môže nenávisť. Nie, za to môže jeden úbohý kretén, ktorý si zľahka vymasíroval mozog študovaním rôznych zdrojov, mal na to správny vek, prípadne podpora k jeho zločinu prišla aj z osobnejších dôvodov ako týranie v detstve, traumy, nedostatok pozornosti, my sa to ale nedozvieme. Odbachol sa a ani jeho mozoček netušil pre tú naivitu takú príznačnú pre mladučký neskúsený vek, akú blbú službu tým urobil Slovensku a že to, čo chcel spôsobiť svojim manifestom, malo opačný efekt. Presne na toto čakali skládky, vodky, veľavýznamní členovia showbiznisu, oportunisti par excellence; pár vyrobených srdcervúcich pohľadnicových fotografií s objímačkami a pochodmi v uliciach ako pozdrav do amerických vydavateľstiev. A život ide ďalej.

Mladí sa rýchlo potrebujú niekam zaradiť, aj keď majú radi inakosť. Hlavne tí, čo začínajú kriticky uvažovať, puberta a adolescent. Inakosť ich láka a je prirodzené, že človek niekde zakotví, niečomu sa venuje. Pre porozumenie, mám na mysli aktivity a najmä idey, ktoré sú pre mladých ako voda pre človeka; neriešim v tomto blogu pohlavie, identity, obsah blogu nie je o hetero a homo a bi a trans a vrtuľníkoch, či honiacich si s výfukom a zasnúbených s lustrom. Ľudí treba naučiť objektívnemu rozmýšľaniu, neuspokojovať sa v živote s jedným dôvodom. Príklad: „Merkelová je krava, zničila EÚ, neznášam ju, priviezla sem migráčov,“ povie biorobot (synonym ovce, ale biorobot mi príde výstižnejší pojem od kolegu) a druhý biorobot mu odpovie: „Áno, máš pravdu, strašné, že tu máme tých migráčov. Pakujte sa domov, Merkelová je novodobý diktátor!“ Rozmýšľajúci človek odpovie: „Zaujímavý názor. Prečo sa však Merkelová drží funkcie, keď na ňu Slováci, podotýkam Slováci, nie Nemci, ktorým vládne, nadávajú? Prečo je tak dlho pri moci aj napriek tomu, čo spravila pár rokov dozadu? Vieš to vysvetliť?“ Tento človek začína triezvo a objektívne uvažovať, snaží sa brať viacero faktov do úvahy, a hoci nerozumie im, niečo mu nesedí na kolegovom názore, ktorý už ani nie záhadne vypočul neraz vo svojom okolí. Ak ho to zaujíma, dopátra sa, ak nie a nevstrebe a nešíri tento „názor“, aj tak dobre, nie je to biorobot.

Vyslovila som na jednej stránke prianie, aby sa aj onkopacientom venovalo toľko pozornosti, za sotva minútu bolo už 5 lajkov. Trochu ma to omráčilo. Niečo nie je v poriadku. Bolo mi povedané človekom pracujúcim na onkologickom ústave, že menej pacientov sa necháva terapeuticky liečiť. Pezinská skládka je schopná najviac urobiť to, že si zapózuje v zrkadle so stužkou v deň boja proti karcinómu prsnej žľazy. Len pre vašu informáciu: Slovensko hrá prim v úmrtí na nádorové ochorenie dýchacích orgánov (pľúca, priedušky) a za nimi karcinóm hrubého čreva a konečníka. Pýtam sa pozérky z Pezinka: prečo nepropaguje skríning čriev zdarma každých 10 rokov? Prečo nerobí propagandu: stop predaju tabaku? (Pekná prkotina, že? Viem, že je to stupídna otázka.) Prečo nezdražia škatuľu cigariet aj na trojnásobok pôvodnej ceny? (To je už lepšia facka pre fajčiarov.) Veď aj v jej milovaných USA je karcinóm pľúc na prvom mieste. Tak prečo sa nečiní? Jaj tak, dúhy sú podstatnejšie, ľapotať o nenávisti, demokracii, a bububu o alkoholizme za volantom áno, to vie každý, aj ja, aj ty, čo to čítaš. Všetci ovládame divadlo s názvom Pokrytectvo s podtitulom Chamtivosť. Jedno je prirodzená ľudská vlastnosť, druhé je motívom.

Nie, pani skládka, veci nie sú také jednoduché. Nenávisť? Jedine voči vám a vašej bande a dobre to viete. U mňa osobne suverénne znechutenie, skládka s jej bandou pôsobia ako silné emetikum. Je pre vás aktuálna tá nenávisť voči istým skupinám? Potom si dajte na váhy aj slovenskú nevôľu (jemne povedané) voči neprispôsobivým, Rómom – rasizmus. Tiež sú z mäsa a kostí, nech sa páči, navštívte ich v osadách. A sme doma. Boj za ľudské práva a dôstojný život? Nech sa páči, dajte si na váhu totálne odsúvaných onkopacientov do kúta. A sme doma. Jeden jediný ožran zdrogovaný za autom skosí pomaly polovicu ľudí z toho počtu, čo skosilo množstvo ruských rakiet po polke Ukrajiny? Alkohol za volantom je fakt skutočný problém? Potom si dajte na váhy aj slovenskú dopravnú morálku a dopravné zákony, pre ktoré pešiak znamená hovno a v Kalifornii by len krútili hlavou, ako sa tu jazdí. Vlastne už Češkovia sú o niečo ohľaduplnejší vodiči. A sme zase doma. Jediné, čo dokážete zatiaľ, je neriešiť a prekrývať reálne problémy svk občanov problémami niekoho, kto sa tu stále chce hrať na globálneho moralistu popri svojej tvrdej geopolitike. A chytáte mladých do pasce, aby sa zaoberali menej dôležitými problémami, ktoré perspektívne im asi veľa do života nedajú. Ťažíte z toho ,že mládež sa ešte nemusí o seba starať a má čas na sprostosti, pochody, idey. Ako Aristoteles mal čas nenávidieť ženy, lebo ešte aj zadok mu zrejme vytierali, nemusel pohnúť prstom, mal čas na filozofiu. Nie ste dáka naša matka, tolerancii a vôbec výchovu prenechajte rodičom a učiteľom, preboha. Bľabotanie je naozaj výsostná funkcia nielen vás, ale celej tej bandy. A ešte vysoko im za to platíme. Veľa šťastia v rozmýšľaní!

https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2022_02/Slovensko_je_aj_nadalej_na_prvych_prieckach_vo_vyskyte_a_umrtnosti_na_rakovinu_hrubeho_cre.aspx?did=6&sdid=81&tuid=0&page=full&

Hodnoty na východe sú mi bližšie než tie západné

03.03.2022

„Na ktorej strane stojíš?“ „Na strane obete.“ Takto odpovedá Scullyová svojmu kamošovi v jednej z častí kultového seriálu 90tych rokov, Akty X. Jedným z dejov, ktoré sledujeme tieto dni, je ohromujúca európska nenávisť, výdatne podporovaná britániou a americkými spojenými štátmi. Tak, ako sa prednedávnom zotrel z tabule význam pojmu zodpovednosť a vymenil ho [...]

Prezident na periférii sveta – Geopolitika – Skladanie matriošky

22.02.2022

Prezident na periférii sveta Filmový priemysel vyprodukoval kultový seriál „Game of Thrones“. Pomaly v každej scéne sa otvára pravda. Buď nemá alebo v dialógoch. Seriál nie je len o dobrých výkonoch, obsahovo je nadčasový a pekne zobrazuje realitu, v ktorej rozlišovanie dobra a zla sa rozplýva. Prvý príspevok o geopolitike som začala Putinovým [...]

Skladanie matriošky – Prezident na periférii sveta – Geopolitika

21.02.2022

Skladanie matriošky Ak chceme poznať ruského prezidenta Vladimíra Putina, potrebujeme vziať do úvahy jeho osobnosť, kolektív, s ktorým pracuje a dejiny Ruska. Všetky poznatky nám pomôžu pochopiť jeho zahraničnú politiku. Poďme sa pozrieť na to, ktoré knihy nám aké informácie (a postoje) poskytujú. Každá matrioška je jedinečne pomaľovaná s vlastným príbehom, a [...]

Ukrajina Rusko Putin Mariupol návšteva

Propaganda Kremľa: Putin v Mariupole. „Všetko je na oko“, zaznie vo videu

20.03.2023 11:16

Vicepremiér Marat Chusnullin a ďalší ľudia stojaci za Putinom sa po výkriku obzerali ukázali smerom, odkiaľ sa výkrik ozval.

Róbert Halák

Halák zle zapojil káble. Trestné stíhanie pre incident v NR SR zastavili

20.03.2023 10:25

O podaní trestného oznámenia informoval ešte vlani predseda parlamentu Boris Kollár.

požiar

Ničivé inferno: Plamene zničili v Nových Zámkoch kamión i halu. Škoda je miliónová

20.03.2023 10:12

Zasahovalo 38 hasičov s 12 kusmi techniky.

covid, nemocnica, koronavírus

Osoby s COVID-19 od pondelka nemusia zostávať v povinnej päťdňovej izolácii

20.03.2023 08:29

Pacienti by sa však mali, tak ako pri iných akútnych respiračných ochoreniach, riadiť pokynmi lekára a liečiť sa doma.