Založ si blog

Mesto XXI (6)

Sny neexistujú, existuje skutočnosť.
Čínsky príbeh (Miniatúry), M. A. Bulgakov
 
Väzeň už zabudol, ako vyzerá svetlo;
ale sen o slobode zažiaril nad ním ako blesk v noci,
po ktorom je noc ešte tmavšia…
Karol Moor
Zbojníci, F. Schiller
 
Hosť z vydavateľstva Bagal (Deflačný vesmír, 22. storočie) William Cortéz rozpráva o jeho poslednom sne pánovi Júliusovi Huxleymu, ktorý vlastní patent v rozvoji technológií na potlačovanie snov. To na chvíľu odsúva talianske zážitky hostiteľa do tmy.
 
A tak som spustil: „Poznali ste veľkoobchodnú sieť Eesko? Asi ste predpokladali, že vám obšírne nerozpoviem posledný sen, samozrejme, nemôžem prezradiť, koľkokrát som absolvoval komoru a špirálu, no mrzí ma to, sklamem vás. Mal som bujný sen o zmene vekov, ošemetný príbeh. Vôbec som nečítal Ovídiove Metamorfózy, posledný vek bol plný blata, v ktorom sme živili svoje deti.
Všetko sa to začalo dávno, takže sme neniesli vinu za to, kde sme skončili.  Eesko načiahlo z Anglicka chápadlá do celej Európy a pracovníci tejto siete si po čase uvedomili, že rozdávať na Valentína kartičky od Eeska s garanciou kvality nestačí a treba vymyslieť niečo lepšie. Eesko bolo vo svojej podstate prítulné firemné konzílium, ktoré nezarábalo na našom zdraví ako lekárne. V Čiernom veku lekárne spravili skutočné nálety do všetkých kútov sveta a ich štvornásobný nárast udrel do vášho zdravia, infarkty a rakoviny sa zvyšovali, čo sa nepodarilo ani Eesku. Jeho slabší úspech neuspokojoval nikoho a pracovníci sa tvárili, že je všetko v poriadku, naďalej garantovali kvalitu v pruhovaných kartičkách s vyznaním nekonečnej, nádherne červeno-bielej pruhovanej lásky. Cena takého pozdravu bola prítulne nízka. Kde však zostali účinky nevedno, kvalita bola najdôležitejšia a mnohí pracovníci odignorovali, že na kvalite láska nevesluje.
Spytovali sa, ako ďaleko môže Eesko zájsť, keď zožali úspech aj za dopravné značky a iné dopravné prostriedky. Všetky niesli v zátiší pruhovaný záber. Ani jedno lietadlo značky Eesko neprepadlo panike, červeno-biely status znamenal večnú záruku, pre ktorú sa skláňali k zemi aj vrcholky stromov, aby nepoškriabali trup lietadla. Preto ich ponižovala predstava, že valentínske karty nemali účinky a naznačovali, že Eesko je predsa iba obchodná sieť. Nemôže vyvolať lásku, ale mohla dať objatie: práve vo vianočnom čase ponúkali za zvýhodnenú cenu plyšovú televíznu anténu, alebo dokázali človeka zabaviť hrou na naháňačku, keď sa na pultoch objavila veľká divá sviňa s baterkami zdarma. Boli to novinky, čo nemali obdobu.
Napokon dostali nápad a začal zlatý vek. Potrebovali čas a keď prešiel… Hoci som spal, počul som prívaly smiechu. Svet excitoval na vyššiu hladinu energie. Bol to prevrat, priamy prenos na scéne, nová éra, nová forma žitia! Človeku narástli zlaté rohy! Mladí dvíhali päste a starí tancovali ako víly v lese. Mladí fajčili marihuanu a starí používali osušky. Lekárne, pôžičky a mobilné operátory sa prepadali do diablovho dúpäťa a zem sa za nimi zatvárala, jej rany sa rýchlo hojili. Ľudia si liečili obehovú sústavu športovaním a kosti smiechom. V tých časoch sa predbiehali reklamy v hlasitom smiechu. Všetci navštevovali Eesko, lebo v predvianočnom čase podalo do obehu tento produkt. Ľudstvo bolo konečne šťastné a priam chápem, že šťastie prichádzalo od tých, ktorí boli blízko k vynájdeniu všeobecného šťastia, keď predávali valentínske priania…
V novej forme Eesko prekonalo kvalitu, obchodného ducha a nemožné sa stalo možným. Trafili do slnka. Obchod začal poskytovať smiech a dobrosrdečnosť za smiešnu sumu. K láske sa nedopracovali, nechceli používať alchýmiu. Navyše by sa proti nim zvýšili opatrenia a Angličania netúžili po anarchii v politike, mali radšej monarchiu.
Po zmysle pre humor sa dostala do predaja zodpovednosť, chuť na jablká a odvaha. Humor nemal konkurenta. Každý chcel byť vtipným, vytušil, že smiech je veľká vec1. Obchody šli dobre a ako inak niekto porušil pravidlá.
Ľudstvo sklamane ovislo ruky, keď Eesko po súdnom pojednávaní zrealizovalo vyhrážku a stiahlo z pultov zmysel pre humor. Prekliati anarchisti burcovali svet a pohŕdali srdečnosťou človeka. Naše šťastie zneistelo, keď v zúrivosti Eesko stiahlo z obehu aj odvahu a zodpovednosť. Anarchisti využili oba duchovné predpoklady na to, aby Eesku podkopali nohy. Právom bol Eesko zúrivý, keď si vykopal jamu a ocitol sa v nej. Nastal bronzový vek, úbohý vek, kedy sme dostávali pravidelnú chuť na jablká. Pestovali sme ich do bludu.
Keď aj tie nám zhabali, nastala totálna anarchia. Eesko stiahlo chápadlá do Európy. Koľkí sme zúfali a túžili po smiechu, ktoré sme si v novootvorených lekárňach nemohli kúpiť. Vek smutný a plný zlomyseľnosti. A to sme netušili, že sa dá padnúť do blata. Keď sa tak stalo, Eesko nám ponechalo zľavy a garanciu kvality na valentínske pozdravy.
Hneď na to pracovníci lekární nedočkavo zápasili s navliekaním sterilných rukavíc a pustili sa so slizkou radosťou do práce. Maľovali smerovky s počtom metrov k najbližšej predajni liekov. Za rohom stáli ďalšie a vedľa nich na strome sa usmievala smerovka k novej! lekárni. Prebudil som sa ako veľmi nešťastný a chorľavý človek, napriek tomu, že šlo o výplod fantázie.“
Július sa so mnou podelil o sen, v ktorom hrýzol do žltého jablka, čím spôsoboval koniec sveta. Pre jedno jablko páchal apokalypsu, vodné víry, vetriská, smrť. Koniec koncov, je to dôkaz, že Július má svedomie, ktoré ho viedlo k napísaniu listu vydavateľstvu Bagal.
 
Pokračovanie nabudúce. Tento článok s rozhovorom, ktorý ste našli na Smetisku snov, spracovalo novinárske vydavateľstvo Bagal. Rozhovor pripravil redaktor veľkých kvalít William Cortéz. Všetky práva vyhradené na Smetisku snov.
 
1, smiech je veľká vec = autorom výroku je N. V. Gogoľ

Imaginačná terapia

16.11.2016

„Kolik lidí je nemocných, protože nemá na práci nic zajímavého, jejich život je plochý a jednotvárný, poněvadž nemají naději...“ P. Janet, pater magnus vedeckej psychoterapie Nádej viac »

Čas a jeho vnímanie

11.05.2016

„zabudnuteľnému priateľovi Muškinovi,“ čítali sme. Čas zotrel predponu Ne a opravil ľudskú lož. (Na cintoríne; Humoresky – A. P. Čechov) To nie je koniec. Náš svet nie je výsledkom, viac »

Potreba v slovách a veciach

20.02.2016

Ak je čitateľ ochotný prijať nové pravidlá knihy, tieto pravidlá nadobudnú vyšší význam v ďalších knihách od toho istého autora, čitateľ si buduje k nemu dôveru, až kým si na záver viac »

harabin

Na Harabinove výroky si posvieti etická komisia

18.12.2017 17:42

Súdna rada SR tak vyhovela žiadosti ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (Most-Híd).

jaslovske bohunice, jadrova elektraren

Vlády sa menia, zásadná agenda ostáva. Nový rakúsky kabinet trvá na bezjadrovej politike

18.12.2017 17:40

Alpská krajina nebude s novou vládou meniť svoju politiku, ktorá odmieta získavanie energie štiepením jadra.

Sebastian Kurz, Heinz–Christian Strache

Rakúsko oživuje spor okolo Južného Tirolska

18.12.2017 17:24

Protesty na talianskej politickej scéne vyvolala snaha nového rakúskeho kabinetu umožniť niektorým obyvateľom Južného Tirolska získať rakúske občianstvo.

Škótsko, požiar

Pri požiari hotela v Škótsku zahynuli dvaja hostia

18.12.2017 17:19

Požiar si vyžiadal evakuáciu 200 ďalších hostí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 51976x
Priemerná čítanosť článkov: 1130x

Autor blogu

Kategórie