Založ si blog

Treskúca zima

Zima je v plnom prúde, ľudia sa smejú, svet z okna autobusu sa mení len vďaka ročným obdobiam. Cesty sú rovnaké, pár domov pribudlo. Na dvore u nás doma parkovisko funguje už na celú plochu, vŕba, ktorá tu rástla odnepamäti, bola vlani porazená človekom. Bola to dojímavá rozlúčka, pretože v tom istom roku si s vŕbou odišla aj ty.

Pneumatiky vrždia pod topiacim sa snehom a ja som si zvykla do čaju pridávať badián s klinčekom. Veľmi dobre tak chutí pomarančový a jablkový čaj, všetko pod palcom mága. Boli to prvé vianočné sviatky bez čara. Vianoce bez Vianoc.

Čítam si knižky, postupne sa mi podarilo pozbierať zvyšky dôstojnosti, dnes už som celkom dobre zlepená, píšem, som to ja a silvestrovský ohňostroj sa mi zdal mocnejší než naposledy. Uľavilo sa mi, že odbil nový rok. Osmička nie je najšťastnejšie číslo, hoci jej štruktúra vystihuje vesmír a jeho hviezdy. Posledné, čo musím vykonať, je zmena priestoru, to sa už navrátim k vlastnej identite.

Čokoládovo banánový jogurt by ti stopercentne chutil, ale najradšej si mala červeného pioniera. A čo dneska? No predsa treska. Bez rožka, kebyže ti nepodám, neprehltneš ani kúsok múky. Za treskou aj na kraj sveta! Zemiaky plávajúce v oleji nech zjedia kačice, každému by črevá skrútilo a potom by sme museli bežať domov na záchod. Ale už pos… tí.

Naše obchodné centrum stále stojí. Vždy keď do neho vojdem, pomyslím na teba. Vojdem do svojej uličky s časopismi a spomínam, ako nás sledovali, keď som ťa bez topánok na vozíku viezla po centre. Rehotali sme sa, ale nie tak ako v sanitke. Stavím sa, že sanitári ešte taký hurónsky smiech v sanitke nezažili. V sanitke sú ľudia väčšinou vážni. Či je zima, či leto… plačú, mračia sa, ovládajú ich strastiplné myšlienky, koľko nepríjemných chvíľ ich ešte čaká v nemocnici. My sme sa zabávali, koľko sme vládali ako v tábore. Veď ja som si myslela, čo to za chlapa vezú a to ty! Moja milá babika, to si bola ty! Tak veľmi mi chýbaš. Nič sa nezmenilo, svet je rovnaký za oknom autobusu, zima sa vytráca, príde ďalšia. No už ty sa nevrátiš. Svet rovnaký ako pre koho, pre mňa svet bez teba, iba púšť, nemám za kým ísť. Treskáči ani netušia, o akého fanúšika prišli!

Rozmýšľajme

16.10.2022

Politika je skutočný mentálny odpad ľudstva. Už ozaj len idiot môže veriť tomu divadlu, čo tu predvádzajú naše ikony zo sveta vodky, pezinského skládku, či reedukačného centra, do ktorého zabudol ísť pred rokmi vieme všetci kto. Nechce sa mi ich ani pomenovať, pretože sú skutočným zlom, vtipné zlo je ešte fajn, ale skutočné je ako Ten, koho netreba menovať [...]

Hodnoty na východe sú mi bližšie než tie západné

03.03.2022

„Na ktorej strane stojíš?“ „Na strane obete.“ Takto odpovedá Scullyová svojmu kamošovi v jednej z častí kultového seriálu 90tych rokov, Akty X. Jedným z dejov, ktoré sledujeme tieto dni, je ohromujúca európska nenávisť, výdatne podporovaná britániou a americkými spojenými štátmi. Tak, ako sa prednedávnom zotrel z tabule význam pojmu zodpovednosť a vymenil ho [...]

Prezident na periférii sveta – Geopolitika – Skladanie matriošky

22.02.2022

Prezident na periférii sveta Filmový priemysel vyprodukoval kultový seriál „Game of Thrones“. Pomaly v každej scéne sa otvára pravda. Buď nemá alebo v dialógoch. Seriál nie je len o dobrých výkonoch, obsahovo je nadčasový a pekne zobrazuje realitu, v ktorej rozlišovanie dobra a zla sa rozplýva. Prvý príspevok o geopolitike som začala Putinovým [...]

Kristián Čekovský, Ján Budaj, OĽaNO, platforma

Budajov súhlas so spoluprácou s ŠtB je morálny poklesok. Neznamená to však nutne, že aj udával

01.02.2023 18:13

„O nejakom svojvoľnom dopisovaní mien do zoznamov tajných spolupracovníkov nemôže byť ani reči,“ hovorí v rozhovore historik z ÚPN Michal Miklovič.

Marián Kučerka

Bývalého šéfa operatívcov NAKA Kučerku zadržali v Bosne

01.02.2023 17:35, aktualizované: 18:55

Kučerka čelí obžalobe za prijatie úplatkov vo výške 225 000 eur.

varechovy protest, protest proti interrupciam, umele prerusenie tehotenstva, interrupcie,

Poslanci budú 18. raz riešiť potraty. Čepček chce pokuty 66-tisíc eur a zastrašuje lekárov

01.02.2023 16:40

Informácie o interrupčných klinikách má mať len ministerstvo zdravotníctva.

Joe Biden

FBI prehľadáva Bidenov prázdninový dom. Hľadá tajné dokumenty

01.02.2023 16:24, aktualizované: 16:33

Prehliadka má súvisieť so skorším nálezom utajovaných dokumentov v Bidenovej bývalej kancelárii a v jeho dome.