Založ si blog

Trend, ktorý dnes oslavuje svoj deň

Vzhľadom na deň bláznov nedá mi napísať blog o bláznoch. Dopredu však sklamem občanov dychtivých po slovenskej politike, nečakajte politicky ladený blog, ktorých je tu ako termitov na dreve.  Dnes sú hlavnými protagonistami skrátka blázni, teda my všetci. A možno to nie je len o dnešnom dni. Otázka na úvod znie: či je to blog o bláznoch ako ja, alebo o tých bláznoch na druhom brehu?! Nech mi niekto po prečítaní tohto blogu vysvetlí, ako nazvať novú vlastnosť človeka modernej doby, ktorý sa drží trendu podobného týmto situáciám (A, B, C). Vystupujú tu moji obľúbení hrdinovia, pričom na jednej strane stojí blázon číslo jedna Svetozár, na druhej strane blázon číslo dva Svätožiar. Je to jednoduchý model a verím, že ho my, takí blázni, veľmi rýchlo pochopíme (smajlík).

Situácia A (pozn. za normálnych okolností sa všetko deje v našom vesmíre, ale keďže autorka verí v paralelné vesmíry…)

Streda

Svetozár: Ideme na túru? Cez víkend?

Svätožiar: Jasne! Mám voľno!

Svetozár: Máš predstavu, kam by si šiel? (smajlík) A ktorý deň ti vyhovuje?

Svätožiar: Jasne! Hocikam, mne je to jedno (smajlík)… Môže byť sobota, aj nedeľa.

Svetozár: Tak sa dohodnime na sobotu a niečo teraz pozriem, prepošlem ti mapku trasy.

Svätožiar: Ok (smajlík)

Všetko dobre dopadlo, Svetozár preposlal Svätožiarovi navrhovanú trasu na sobotňajšiu túru. Svätožiar odpovedal „ok“ so smajlíkom, v susednom vesmíre však neodpovedal vôbec.

Piatok 14:30

Svetozár: Ahoj, tak zajtra platí? Stretneme sa o siedmej na stanici?

Svätožiar: Ešte ti dám vedieť.

V susednom vesmíre – Svätožiar: Jasne, doladíme.

Svetozár: Ako doladíme?

Svätožiar: Dám ti vedieť večer (smajlík).

Vo vzdialenom paralelnom vesmíre – Svätožiar: Jasne! Doladíme večer!

A v ostatných mimoriadne zladených vesmíroch zatiaľ Svätožiar bez škrupúľ bleskovo odpisuje: Dám ti vedieť, či sobota alebo nedeľa! Doladíme!

Tu sa začína Svetozárov víkend rozbíjať v príbehu O svadobnej váze, ktorá zakopla o bielu hlavu mramorovej Afrodity.

Piatok 19:55

Svetozár: Ahoj, tak ako zajtra platí teda? Či chceš ísť radšej v nedeľu?

Svätožiar: Som vo fitku, ešte ti napíšem (smajlík).

Ak sa čitateľ znepokojene zamrvil a odfrkol si podráždene po tejto odpovedi, je pravdepodobné, že patrí do rovnakej skupiny bláznov ako ja so Svetozárom. Nedúfajte, že vôbec nejaký výlet sa zrealizoval, pretože Svätožiar sa zľakol, že mu zhasne žiara (pozrel si predpoveď počasia, ktoré hlásilo hurikán a vlastne „zabudol“, že musí ísť kosiť na záhradu).

 

Situácia B

Piatok (15:00)

Svätožiar: Veľmi rád by som šiel niekam na výlet. Môžem ísť tento víkend.

Svetozár: Tak to je skvelé, môžeme ísť spolu a kam? (smajlík)

Svätožiar: Vieš čo, rád by som pozrel niečo tu v okolí. Len rozmýšľam, že či si nevezmem bicykel. Postavili teraz novú cestu z mesta do Kachličiek.

Svetozár: V Kachličkách som ešte nebol, ale keby si počkal s tým a nafúkam pneumatiky, mohli by sme ísť ďalší víkend. Zatiaľ ak by sa dalo ísť niekam peši?

Svätožiar: No ja som si nafúkal minulý mesiac. Už mám za sebou 50 km.

Svetozár: Takže zajtra by si šiel skôr s bicyklom sám, alebo na túru, že sa pridám?

Svätožiar: Ešte ti dám vedieť. Fakt by som šiel niekam, má byť pekne.

Svetozár: Áno, bude pekne aj pre bicykel, aj pre nohy.

Svätožiar: Tá trasa je nejakých 20 km.

Svetozár: Vedie tam aj lesná cesta, nie?

Svätožiar: Asi áno. Poznáš ešte nejaký tip tu v okolí?

Takéto správy si ešte vymenili mnohokrát a bez vyústenia, lebo podobné písanky s niekým sú vždy najhodnotnejšie, je to vyšší level než iba „ahoj“, „nazdar“. Tento chat je zázračný v tom, že si píšete s niekým o výlete, na ktorý zaručene nepôjdete (smajlík). Je to ako dva bláznivé hady, ktoré sa stočili do osmičky a zahryzli si do chvostov. No tak veľmi radi by sa chceli plaziť…

 

Situácia C

Pondelok

Svetozár: Ahoj, ako sa máš? Nechcel by si ísť niekam na výlet tento alebo budúci víkend?

Svätožiar: Nazdárek, Sveťko. Som ok, moje vedomie je free for you! Vidíme sa (tri smajlíky).

Utorok

Svetozár: Super, to sa teším (smajlík). Teda niečo cez víkend podnikneme?

Streda

Svätožiar: Aj na kraj sveta pôjdeme, dušička! Ak bude pekne, môžeme si aj piknik spraviť!, tak uvidíme a doladíme!

Svetozár: Môžeme piknik, jasne. Teda tento víkend, tak zatim.

Piatok 15:00

Svetozár: Ahoj, ako cez víkend? Berieme aj niečo na opekačku? (smajlík)

Svätožiar (20:55): Prepáč, Sveťko, ale nebudem môcť ísť (smutný smajlík … kam sa podeli výkričníky?). Zabudol som, že mi nie je dobre (smutný smajlík).

Samozrejme, táto posledná veta je už čisto autorkina irónia, no vedzte, že dôvodov by bol celý zoznam. Taký je život, akým ho robíme, a tento trend buď poznáme ako tí, ktorí ho trpia, alebo tí, ktorí ho do života aplikujú.

Rozhodnutie skutočne z fyziologického hľadiska vyžaduje energiu, teda biologické peniaze pre mozog. Dnes je trendom rozhodovať sa na poslednú chvíľu vo viacerých aspektoch života, zvykli sme si a „neriešime“. To je tá hybná sila dneška: „neriešiť“. Veď čas ukáže, kam ma odveje. Sloboda, slobodienka, neva, že niekoho naťahujem, resp. sťahujem „nadol“, on nemá žiadny program, iba ja nestíham pomaly ani mobil pustiť z ruky, mám toľko povinností, že radšej nepoviem nie, ale držím na vážkach toho blázna, nech čaká na moje rozhodnutie, prípadne aj zabudnem sa rozhodnúť. Podotýkam, že mám skúsenosti iba s ľuďmi, ktorí nemajú záväzky a deti (smajlík), pretože, čuduj sa svete, práve moji známi, ktorí už rodinu majú, sú omnoho spoľahlivejší (smajlík). Kedysi som verila tomu, že je to doména mileniálov, ale dnes už nezáleží na veku. Svätožiarovi druhovia sú dávno po tridsiatke a veselo sa „rozhodujú“ v tej svoje zaujímavej duševnej rovnováhe sršiacej optimizmom a zmutovanej predstavy o slobodnom žití. Akosi nám uniká jedna vec: na tomto svete nie sme sami, nie sú tu iba naše chúťky, nálady, potreby. Nie je tu len naša „sloboda“ a nechuť „fixovať sa“ na niečo také prozaické, ako je výlet. Pojem úcta voči druhému, vážiť si niekoho spoločnosť, prijať zodpovednosť za „budúci čas strávený s človekom“ sa vytratila a to nie je prvý apríl. Už to skrátka nie je vtipné (bez smajlíka) a netuším, či je väčší blázon ten, kto si nosí takýto trend v hlave, alebo ten blázon, ktorý to trpí.

Ešte krásny prvý apríl!

Rozmýšľajme

16.10.2022

Politika je skutočný mentálny odpad ľudstva. Už ozaj len idiot môže veriť tomu divadlu, čo tu predvádzajú naše ikony zo sveta vodky, pezinského skládku, či reedukačného centra, do ktorého zabudol ísť pred rokmi vieme všetci kto. Nechce sa mi ich ani pomenovať, pretože sú skutočným zlom, vtipné zlo je ešte fajn, ale skutočné je ako Ten, koho netreba menovať [...]

Hodnoty na východe sú mi bližšie než tie západné

03.03.2022

„Na ktorej strane stojíš?“ „Na strane obete.“ Takto odpovedá Scullyová svojmu kamošovi v jednej z častí kultového seriálu 90tych rokov, Akty X. Jedným z dejov, ktoré sledujeme tieto dni, je ohromujúca európska nenávisť, výdatne podporovaná britániou a americkými spojenými štátmi. Tak, ako sa prednedávnom zotrel z tabule význam pojmu zodpovednosť a vymenil ho [...]

Prezident na periférii sveta – Geopolitika – Skladanie matriošky

22.02.2022

Prezident na periférii sveta Filmový priemysel vyprodukoval kultový seriál „Game of Thrones“. Pomaly v každej scéne sa otvára pravda. Buď nemá alebo v dialógoch. Seriál nie je len o dobrých výkonoch, obsahovo je nadčasový a pekne zobrazuje realitu, v ktorej rozlišovanie dobra a zla sa rozplýva. Prvý príspevok o geopolitike som začala Putinovým [...]

Akadémia Policajného zboru

Akadémia Policajného zboru odmietla, že jej zamestnanec figuruje v prípade vraždy Tupého

28.03.2023 09:28

Podľa vyjadrenia akadémie ide o zhodu mien.

Laura Jokelaová - bilbord

Vo Fínsku pred voľbami vyvolal rozruch rasistický plagát

28.03.2023 09:27

Začiatkom apríla sa očakáva tesný súboj sociálnych demokratov premiérky Sanny Marinovej s konzervatívcami a s nacionalistickou Stranou Fínov.

učitelia

Máme deň učiteľov, na Slovensku pracuje 117-tisíc pedagógov

28.03.2023 07:35

Učitelia a odborní pedagogickí pracovníci tvoria 5,4 percenta všetkých zamestnancov.

USA, Nashville, streľba, útočníčka, obete

Zabila šesť ľudí v Nashville a chcela pokračovať

28.03.2023 07:20

Strelkyňa bola bývalou študentkou školy. Náčelník miestnej polície ju identifikoval ako Audrey Haleovú a označil za transrodovú osobu.