Založ si blog

Záblesky života

Slnko a prímorský vzduch rozprávali o jednom ráne v Petrohrade. Všetko sa pobralo do cieľa, alebo stálo na mieste a spievalo pre radosť. Inak bola sobota tichá. Metro ma vypľulo na ulicu. A tam som uvidela to slnko. Sedelo na vozíku, bez lúčov, ktoré by mu pomáhali vyskočiť na vrcholky stromov. Nebolo preto smutné, naopak, s privretými očami sedelo na vozíku, slnečná guľa. Snívala o tomto dni, kam sa odkotúľa, kam ju vietor odveje, kamže kam pôjde, tá milá tvár bez nôh. Chvíľku si tu, chvíľku tam, neposedné ľudské slnko. Hoci nemáš nohy, kolesá sa ti krútia, putuješ a sem-tam sa zhováraš so slniečkom, však? V Petrohrade vie byť hluk tichý, keď ľudské nešťastie na vozíku zbadáte. Hľadíte, ako on zdraví deň s tvárou vystavenou k slnku. Na to slnečné ticho sa nedá zabudnúť.

 

Hnedá a čierna sa miesili, sivé hady sa krútili, všetky farby veľkomesta sa valili na moju dušu, kričali po mne známu pieseň ja som veľké mesto a ty si maličká. Až ma bolela hlava, ale šla som ďalej, mesto dávalo silu. Masy rozorvanej zeme, z ktorej sa ťahal dohora žeriav, obrovské jamy, v ktorých žiarilo to šťastie, tá láska, dobrota. Ten klenot, nad ktorým som stála, pripomínal ligotavé hodiny z diamantov a zlata vo Fabergého múzeu. Ako kvapky mora dopadli na moju tvár, sladké šťastie po úmornej práci zaklonilo hlavu a zdravilo ma úsmevom takým krásnym, aký som jakživ nevidela. To sám život sa usmieval na ženu v červených šatách. To voda zaliala púšť, okná mesta zažmurkali, lesk sadol na prach, električka zacinkala, a chodila som po oblakoch. Zľahka. To sa tak na mňa budúca stavba usmievala, alebo to bol obyčajný robotník, ktorý si o niekoľko metrov zdola utrel z čela pot, zbadal ma a obdaril úprimnou radosťou v tvári. Rozjasnilo sa mesto, ktoré slzám neverí. Moskva sa usmiala.

 

Hľadala som neraz pomoc. Mala rôzne podoby, raz si vylievala z topánky dažďovú vodu, raz sa ozývala uličkou mohutným hlasom. Asi to nepochopíš na prvé prečítanie. Rusko sa nedá pochopiť tak jednoducho. Rusko je potrebné zažiť. Je potrebné zažiť, ako ti stará žena ťahá kufrík v daždi, hľadá s tebou tvoj hotel a len si potrebuje vyliať vodu z topánky. Zbor hlasov sa snaží nájsť ten hlas, ktorý našepká cieľ môjho hľadania, zomknú sa, aby ma priviedli do cieľa.

 

Pochopenie je veľká vec. Ak sa veľmi tešíš, môžeš byť na smiech, alebo naopak. Vezmú ťa za ruku ako Margarétu, otvoria ti brány do ďalších svetov, kde nájdeš dobré víly aj samotného diabla a ešte ti vysvetlia o ňom niečo. Môžeš plakať, podajú ti vodku, salámu, pomodlia sa. Nie som vzduch, ľudstvo ho zo mňa robí. Ako neviditeľná môžem lietať po meste, nik si ma nevšimne. S kufrom vychádzam poslednýkrát z metra na svetlo biele, keď tu počuť hlas samého Ruska: „Devuška, ájrrport vprravo.“

Rusko je všímavé. Ohľaduplné, láskavé, prejavujúce vďaku. Tá rýdza absencia povrchnosti tejto krajiny, to je presne to, čo mi nesmierne chýba.

Rozmýšľajme

16.10.2022

Politika je skutočný mentálny odpad ľudstva. Už ozaj len idiot môže veriť tomu divadlu, čo tu predvádzajú naše ikony zo sveta vodky, pezinského skládku, či reedukačného centra, do ktorého zabudol ísť pred rokmi vieme všetci kto. Nechce sa mi ich ani pomenovať, pretože sú skutočným zlom, vtipné zlo je ešte fajn, ale skutočné je ako Ten, koho netreba menovať [...]

Hodnoty na východe sú mi bližšie než tie západné

03.03.2022

„Na ktorej strane stojíš?“ „Na strane obete.“ Takto odpovedá Scullyová svojmu kamošovi v jednej z častí kultového seriálu 90tych rokov, Akty X. Jedným z dejov, ktoré sledujeme tieto dni, je ohromujúca európska nenávisť, výdatne podporovaná britániou a americkými spojenými štátmi. Tak, ako sa prednedávnom zotrel z tabule význam pojmu zodpovednosť a vymenil ho [...]

Prezident na periférii sveta – Geopolitika – Skladanie matriošky

22.02.2022

Prezident na periférii sveta Filmový priemysel vyprodukoval kultový seriál „Game of Thrones“. Pomaly v každej scéne sa otvára pravda. Buď nemá alebo v dialógoch. Seriál nie je len o dobrých výkonoch, obsahovo je nadčasový a pekne zobrazuje realitu, v ktorej rozlišovanie dobra a zla sa rozplýva. Prvý príspevok o geopolitike som začala Putinovým [...]

Akadémia Policajného zboru

Akadémia Policajného zboru odmietla, že jej zamestnanec figuruje v prípade vraždy Tupého

28.03.2023 09:28

Podľa vyjadrenia akadémie ide o zhodu mien.

Laura Jokelaová - bilbord

Vo Fínsku pred voľbami vyvolal rozruch rasistický plagát

28.03.2023 09:27

Začiatkom apríla sa očakáva tesný súboj sociálnych demokratov premiérky Sanny Marinovej s konzervatívcami a s nacionalistickou Stranou Fínov.

učitelia

Máme deň učiteľov, na Slovensku pracuje 117-tisíc pedagógov

28.03.2023 07:35

Učitelia a odborní pedagogickí pracovníci tvoria 5,4 percenta všetkých zamestnancov.

USA, Nashville, streľba, útočníčka, obete

Zabila šesť ľudí v Nashville a chcela pokračovať

28.03.2023 07:20

Strelkyňa bola bývalou študentkou školy. Náčelník miestnej polície ju identifikoval ako Audrey Haleovú a označil za transrodovú osobu.