Založ si blog

Demokratické duše

Potvrdím, že hlavný hrdina tohto príbehu neoplýva pôvabom. Naopak, zuby si celý život umýva iba ráno, takže si viete predstaviť, ako vyzerajú v najlepších rokoch muža. Vasiľ Svetozarov, ktorý nesie stredné meno Nikolajevič po otcovi, má korpulentnú postavu a brucho vždy prvé a vďačne prejde cez prah domu. Svetozarov odmieta zapriahnuté kone, v modernom svete sa vozí na aute, ktorý nosí priezvisko ďalšieho muža s menom takmer podobným jeho otcovi! Vždy sa pýši touto zvláštnou predstavou zmesi modernosti a konzervatívnosti. Auto Tesla sa rúti naprieč Európou, zbiera kilometre a duše, ktoré prešli demokratickým procesom. Áno, dobre čítate. Vasiľ Nikolajevič Svetozarov zbiera demokratické duše, aby s nimi mohol prísť na novú ideológiu, ktorá bude rozkvitať v krásnych ľudských hodnotách. Kedysi bol problém založiť statok, dnes sa veci komplikujú a bez sveta ako predstavy a vôle človek neznamená nič. Ľudské hodnoty sa budujú ťažko a na to je potrebný čas.

Auto Tesla zvládne priestorovú bariéru a šetrí netrpezlivému Svetozarovovi čas. Zatiaľ získal podpisy od troch demokratických duší, a na novú ideológiu je potrebných aspoň osemnásť. Inak mu bruselská byrokracia zamietne nový opus Svet ako vôľa a predstava. Prvú dušu získal šťastnou náhodou, keď oddychoval v dákej žumpe na pol ceste do Francúzska. Miestny mu prezradil, prečo si môže dovoliť pozvať celú žumpu na pivo. „Vyhral som v bludisku, vymyslenej našou vládou! Keď nájdeš cestu von, vyhráš, veď je to jasné, ale chcem to zopakovať! Vyhráš! Ako ja! Lenžeeee…,“ dramaticky zatiahol spoločník a Svetozarov poslušne zatajil dych, „lenže smieš do neho vojsť, len ak si zodpovedný!“ Svetozarov prikývol, že on sa za zodpovedného určite považuje. Rád by bludisko absolvoval. „Ak si zodpovedný, tak si mentálne zdravý a máš vyššiu šancu vyhrať!“ zajačal napoly opitý spoločník. Svetozarovovi sa začínali tieto hodnoty páčiť. Zodpovednosť, byť zdravý… Zdá sa, že našiel prvú demokratickú dušu. Podľa spoločníka zo žumpy na pol ceste k žabožrútom zodpovednosť predstavuje pevné zdravie, budované na rozhodovaní sa ľudí, ktorí ak sa rozhodnú byť podľa vlády zdravým, dostanú dvadsaťdva eur a možnosť vstúpiť do bludiska, ktoré ponúka ďalšiu výhru. Ak sa rozhodnú naopak, môžu blúdiť v karanténe doma, alebo odpovedať na mail s navrhovanou výpoveďou od zamestnávateľa.

„Fantastické! Toľko možností! Toľko demokracie v jednom časopriestore. Povedz mi tie mená, kto to celé vymyslel. Rád by som ich poznal. Toľko hodnôt pokope, toľko možností byť zdravým, zodpovedným, nezamestnaným, skrachovaným, odmeneným výhercom… chcem mať ideológiu, kde bude mať človek na výber!“ Ožratý spoločník sa zasmial od srdca. „Veď vravím! Sem daj ten zoznam, rád sa ti podpíšem a zaplatím to pivo!“ Svetozarovovi napísal mená a priezviská dvoch demokraticky založených duší, ktoré poskytujú moc ľudu rozhodovať sa podľa seba a náš hrdina sa pobral po dlhom oddychu k autu. Rozhodol sa zmeniť kurz a zamieril do Anglicka. Dobre urobil.

Nachádzal sa na moste, kde očarujúca mládež štebotala do kamier rôznych spravodajských služieb a užívala si svoju chvíľu slávy. Svetozarov si všimol, že mnohí z nich majú farebné vlajky, farebné vlasy, farebné tričká a farebné laky na nechtoch. V úcte tu však vystupovala aj čierna farba mastných vlasov. Uchvátil ho tento vkus a opýtal sa prvého protestujúceho mladíka, o čo bojuje jeho duša na tomto moste pred kamerami spravodajských služieb. „Chlapče, prezradíš mi, čo sa tu deje?“

„Chlapec“ ho opravil, totižto ako sa ukázalo, nevedno čím bol, a hoci sa dojednávali pol hodiny a „chlapec“ ho presviedčal, že nie je chlapcom ani dievčaťom, nijako inak Svetozarovovi nepripadal, len ako chlapec. V strašných rozpakoch si uvedomil, pred akou demokratickou dušou práve stojí a že je to on, Vasiľ Nikolajevič Svetozarov, ktorý je netolerantný! Ďalšia krásna hodnota, pomyslel si. Tolerancia. Pozrel na svoje čierne auto a už sa rozhodol. „Chlapec“ mu poskytol podpis ako štvrtá demokratická duša a Svetozarov už fičal na dúhovom aute po Európe hľadať ďalšie demokratické duše.

Moc ľudu v priamom prenose je čarovná a plná slzavých dojmov. O niečo príťažlivejšia a menej slzavá je moc človeka. Avšak najkrajšia zostáva moc idey, ktorá presviedča ľud a jednotlivca o jeho moci.

Rozmýšľajme

16.10.2022

Politika je skutočný mentálny odpad ľudstva. Už ozaj len idiot môže veriť tomu divadlu, čo tu predvádzajú naše ikony zo sveta vodky, pezinského skládku, či reedukačného centra, do ktorého zabudol ísť pred rokmi vieme všetci kto. Nechce sa mi ich ani pomenovať, pretože sú skutočným zlom, vtipné zlo je ešte fajn, ale skutočné je ako Ten, koho netreba menovať [...]

Hodnoty na východe sú mi bližšie než tie západné

03.03.2022

„Na ktorej strane stojíš?“ „Na strane obete.“ Takto odpovedá Scullyová svojmu kamošovi v jednej z častí kultového seriálu 90tych rokov, Akty X. Jedným z dejov, ktoré sledujeme tieto dni, je ohromujúca európska nenávisť, výdatne podporovaná britániou a americkými spojenými štátmi. Tak, ako sa prednedávnom zotrel z tabule význam pojmu zodpovednosť a vymenil ho [...]

Prezident na periférii sveta – Geopolitika – Skladanie matriošky

22.02.2022

Prezident na periférii sveta Filmový priemysel vyprodukoval kultový seriál „Game of Thrones“. Pomaly v každej scéne sa otvára pravda. Buď nemá alebo v dialógoch. Seriál nie je len o dobrých výkonoch, obsahovo je nadčasový a pekne zobrazuje realitu, v ktorej rozlišovanie dobra a zla sa rozplýva. Prvý príspevok o geopolitike som začala Putinovým [...]

SAMP/T

Časť talianskej opozície tvrdo kritizuje výcvik ukrajinských vojakov neďaleko Ríma

20.03.2023 21:42

Taliansko podľa opozície poskytovaním čoraz rozvinutejších zbraní prispieva k zvyšovaniu intenzity konfliktu na Ukrajine.

superpočítač, počítač, pc, procesor, CPU, intel, výpočtová sila, komputing

Nemecká rada pre etiku žiada limity na používanie umelej inteligencie

20.03.2023 20:36

Používanie umelej inteligencie by malo posilniť ľudský rozvoj, nie ho znižovať.

Francúzsko

Francúzska vláda prežila dve hlasovania o vyslovení nedôvery

20.03.2023 19:29, aktualizované: 19:47

Francúzska vláda v pondelok prežila dve hlasovania o vyslovení nedôvery v parlamente.

Remišová

Hlas vystavil Remišovej faktúru na 600 miliónov. Prihodil aj predražené vešiaky

20.03.2023 18:21

Nečerpá eurofondy a nakupuje predražené vešiaky, tvrdí Hlas o ministerke Remišovej. Podľa rezortu ide o osobnú pomstu.