Založ si blog

Hry o tróny

Podľa najnovších poznatkov z prírodných vied sme sa posunuli. Na univerzite nám šikovný profesor na začiatku prednášky z predmetu Evolučná biológia zdôraznil, že evolúcia nerieši otázku prečo, ale ako. Dnes Carlo Rovelli v knižke O čase upozorňuje: neopisujeme, aký je svet, ale jeho dej resp. ako sa deje. To znamená, že tu máme tri skupiny ľudí: paviány s metlou v ruke, či tí, ktorí kadia do rieky Ganga, zostali vo viere. Ich vzdelanie dosahuje odpoveď na prečo. Tí, ktorí sa rozhodli vymeniť Gangu za záchod s hygienickým vybavením a cítia, že v živote dokážu viac než udržať metlu v ruke, tak títo ľudia ešte tiež patria do prvej skupiny. Ešte to nie je ono, ale dostávame sa už do druhej skupiny ľudí. Sú to fajn príjemne uvažujúci ľudia, schopní dialógu, schopní udržať očný kontakt s mobilom 25 hodín denne, no vedia to byť aj pekní tupci. Napriek nedostatkom v IQ či správaní posunuli sa k schopnosti odlíšiť rozdiel medzi ako prečo, a teda rozumejú tomu, že evolúcia nemá smer a všetko je naprd, pretože stále platí viem, že nič neviem vo všakovakých verziách za posledné storočia. Nuž, tou treťou skupinou sú tí, ktorí dali prednosť analýze pred intuíciou.

Takže čo sa momentálne deje vo svete spoločnosti? No čo iné, ako hry o tróny a donekonečna sa opakujúce šablóny chovania, tzv. berneovky (Eric Berne: Jak si lidé hrají). Šéfko nie je v robote, poďme sa flákať, odhoďme všetky metly. Však nám ťahá na 60, ale máme 15 rokov a pracujeme v štátnom sektore. Čože pracovná doba osem hodín, idem si ja po svojom, tri hodiny pri kávičke, dve hodiny nákup, hodinu sa fackať navzájom a hajdé domov, 30ročné deti vreštia. A dom furt nedorobený. Spravil sa mi fľak na omietke, ale už aj! Prerobic celý dom jutre, nech mám o čom žvaniť v robote. Nech je môj život zaujímavý. Nestačí? Ešte je tu kopec ľudí, ktorý môžu prejsť cez papuľky takýchto osôb.

Zatiaľ žiadne hry o tróny, ja viem. Ale ak to nedrží metlu, potom ešte lepšia verzia. Predbiehanie sa v komplexoch. O trochu vyššie IQ, ale v podstate žiadna rozdielnosť, podoba je istá, témy sú spoločné. Aha, zabudla som, ono je to schopné bodať nožom do chrbta, veď už nejaké to vzdelanie má, alebo ako vychcané zvíře sa vyhnúť akýmkoľvek problémom, hoci zjavne táto strana usilujúca o dokonalý výzor a správanie  nie je spokojná. Vie ale komu to povedať, lebo takíto ľudia môžu mať spravenú výšku, ale prdlajs dosiahnu to ďaleko. Ak nie sú z komunistickej rodiny, tak to dosiahnu akurát k vyššiemu platu, pre nič iné to nežije. Len pre peniaze, klebety a pečenie nedeľných koláčov, že by ich mohol šéfkovi do rite vopchať v pondelok. Toto sú už slušné hry o tróny.

Vysoké hry o tróny si ale pozrite v skvelom seriáli, ktorý má síce mizernú verziu v knižnej forme, ale na obrazovke sa na to oplatí dívať. Je to v inej dobe, ale takýto svet sa deje v súčasnosti. Tak načo sa tváriť, že nie. Je to tak. Za všetko môže Fico. Nie, za všetko môže Donald Trump. Ale kdeže, za všetko predsa môže Putin! Dajte pokoj! Sami si za všetko môžeme. Úbohá Ganga.

Rozmýšľajme

16.10.2022

Politika je skutočný mentálny odpad ľudstva. Už ozaj len idiot môže veriť tomu divadlu, čo tu predvádzajú naše ikony zo sveta vodky, pezinského skládku, či reedukačného centra, do ktorého zabudol ísť pred rokmi vieme všetci kto. Nechce sa mi ich ani pomenovať, pretože sú skutočným zlom, vtipné zlo je ešte fajn, ale skutočné je ako Ten, koho netreba menovať [...]

Hodnoty na východe sú mi bližšie než tie západné

03.03.2022

„Na ktorej strane stojíš?“ „Na strane obete.“ Takto odpovedá Scullyová svojmu kamošovi v jednej z častí kultového seriálu 90tych rokov, Akty X. Jedným z dejov, ktoré sledujeme tieto dni, je ohromujúca európska nenávisť, výdatne podporovaná britániou a americkými spojenými štátmi. Tak, ako sa prednedávnom zotrel z tabule význam pojmu zodpovednosť a vymenil ho [...]

Prezident na periférii sveta – Geopolitika – Skladanie matriošky

22.02.2022

Prezident na periférii sveta Filmový priemysel vyprodukoval kultový seriál „Game of Thrones“. Pomaly v každej scéne sa otvára pravda. Buď nemá alebo v dialógoch. Seriál nie je len o dobrých výkonoch, obsahovo je nadčasový a pekne zobrazuje realitu, v ktorej rozlišovanie dobra a zla sa rozplýva. Prvý príspevok o geopolitike som začala Putinovým [...]

smer, diplomati

Fico opäť vytiahol ohýbanie demokracie. Briti: Šírite dezinformácie o vojne

01.02.2023 19:55

Vláda chce vládnuť v demisii takmer celý rok a pritom by chcela pozatvárať celú opozíciu, tvrdí Smer.

Kristián Čekovský, Ján Budaj, OĽaNO, platforma

Budajov súhlas so spoluprácou s ŠtB je morálny poklesok. Neznamená to však nutne, že aj udával

01.02.2023 18:13

„O nejakom svojvoľnom dopisovaní mien do zoznamov tajných spolupracovníkov nemôže byť ani reči,“ hovorí v rozhovore historik z ÚPN Michal Miklovič.

Marián Kučerka

Bývalého šéfa operatívcov NAKA Kučerku zadržali v Bosne

01.02.2023 17:35, aktualizované: 18:55

Kučerka čelí obžalobe za prijatie úplatkov vo výške 225 000 eur.

varechovy protest, protest proti interrupciam, umele prerusenie tehotenstva, interrupcie,

Poslanci budú 18. raz riešiť potraty. Čepček chce pokuty 66-tisíc eur a zastrašuje lekárov

01.02.2023 16:40

Informácie o interrupčných klinikách má mať len ministerstvo zdravotníctva.