Som trans

Vážený pán profesor,

píšem Vám, lebo sa už nemám na koho obrátiť. Ide o chúlostivú záležitosť, ktorá sa na Slovensku neprijíma pozitívne. Rodičom nechcem priťažiť, pretože sa viac času venujú mojej sestre s ťažkou kožnou chorobu, u ktorej koža človeka vyzerá ako kôra. Moja sestra vyzerá naozaj zvláštne, no nemôže za to. Kožu má ako skôrnatenú na polovici tela.

Píšem Vám však kvôli tomu, že sa nemám komu zdôveriť o svojom pohľade na seba. Ako renomovaný psychiater ste určite dobre informovaný o dnešnom trende transrodového človeka. Ja mám už dávno pocit, že nie som tým, čím som sa narodil. Nie je to výstrelok a je náhoda, že sa posledné roky hovorí o transgender. Neviem, prečo tomu tak je. Prečo odnepamäti bola homosexualita fajn, potom menej fajn, potom zase fajn a dnes si môžu kolorizovať svet a ulice, zatiaľ čo o maloletých a ich pochybnostiach o vlastnom pohlaví, nie sú žiadne stopy v histórii. Ja som tiež maloletý, ešte mám štyri roky do dospelosti. A nie som chlapec. Cítim sa skôr ako rastlina. Mama vravela, že keď som mal kiahne, vyzerali ako prieduchy. Mimochodom, ešte sme nepreberali na hodine prírodopisu rastlinnú ríšu, a ja viem, že milujem slnko, oxid uhličitý a rád darujem komukoľvek kyslík, kto to naozaj potrebuje. Myslím to vážne. Živočíšny svet mi nič nevraví. Oslovili ma iba „deti kvetov“. Bečanie, jačanie, kvákanie, to nie… ale šušťanie lístkov pôsobí na mňa ako Mozartov efekt. Nepotrebujem sa obliekať ako crossdresser, ale prefarbujem si chlpy na rukách nazeleno. Nedávno som si kúpil zelený lak na nechty a drahú mastičku na dekubity s obsahom chlorofylu. Ja dekubity nemám. Moja sestra je spolovice peň, tak už neviem, ako mám svetu vysvetliť, že mám svoje potreby, chcem vegetovať, chcem rozdávať kyslík, mať zelené vlasy a za priateľov paprade. Chcem sa zapísať do čeľade palmovitých a presťahovať sa do Kalifornie, hoci sa tých požiarov bojím. Chcem raz darovať svoje pigmenty na farbenie hodvábu, ktorým sa budú homosexuáli ovievať počas pochodu, alebo ktorý budú predávať dobrí kupci takého pôvodu, ktorý je historicky najviac prenasledovaným. Alebo nech zo mňa spravia extrakt v dimetylsulfoxide, ktorý zmetie zo sveta všetky nádorové bunky. I want to be… lieve!

Literárna Moskva

21.06.2026

Hotel ma prekvapil, izba… Trochu sa cítim ako knieža Myškin. Mám si kde vyzuť mokrú obuv, položiť klobúk a paličku, zavesiť plášť. 24.7.2019, Moskva Moskva je mesto, kde sa fantázia ohýba a hranice sa niekedy lámu. Blog je o literárnych múzeách, ktoré sú pôvodnými bydliskami či prechodným bývaním ruských spisovateľov (preto sa stretnete s názvami ako dom [...]

Literárny Petrohrad

02.06.2026

„V Petrohrade je na každom kroku socha spisovateľa. Cítiť silu ruskej literatúry!“ 20.7.2019, Nevský prospekt Blog je pre knižných labužníkov a krúti sa okolo múzeí ruských spisovateľov, nachádzajúcich sa v Petrohrade. Sú očíslované, zároveň však dávam do pozornosti aj vedľajšie literárne skvosty (X), na ktoré môžete natrafiť potulkami mestom. Petrohrad som [...]

Cesta do Ruska 2026

03.05.2026

Tu je pár praktických rád, na čo sa pripraviť vopred, ak chcete navštíviť Petrohrad a Moskvu. O vízach, peniazoch, mobile, ubytovaní, doprave a presune z P do M. Cestovanie do Ruska v roku 2026 je dostupnejšie než v roku 2019 (v tom roku som tam bola 1x), zložitejšie je to však po vstupe do Ruska. Nie sú to však také vážne veci, ktoré by mali byť prekážkou [...]

E5 NATO Summit merz meloni, macron starmer

„Ukrajina zostáva silná, Európa neochabuje.“ Veľká päťka NATO sa zomkla v Berlíne, Putinovi posiela jasný signál

24.06.2026 20:05

Štyria predsedovia vlád a prezident sa stretli v nemeckej metropole dva týždne pred summitom NATO, ktorý sa uskutoční 7. a 8. júla v Ankare.

babiš pavel

„Ústavný puč“ a vojna na Hrade: Pavel ide na summit NATO, Babišova vláda musí ustúpiť

24.06.2026 19:04

Babiš verdikt k účasti Pavla na summite NATO rešpektuje, prezident ho víta.

France Extreme Weather Heat

Európa ako v ohni. Horúčavy lámu rekordy a postupujú ďalej na východ

24.06.2026 19:00

"Nachádzame sa uprostred storočnej vlny horúčav a to najhoršie ešte len príde," tvrdia francúzski meteorológovia. Štyridsaťstupňové horúčavy zasiahnu aj Slovensko.