Založ si blog

Postoj ako k Černobyľu

Vrátila som sa zo živej Barcelony a situácia doma je stále plná dôkazov o negativizme, podráždenosti, netrpezlivosti… Hneď sadneme na lep svojim neurónom. Bože, čo sa to deje, myslím si neraz.

Svet je taký super! Ľudia sú super, urobia vám radosť. Poradia vám, kde nájsť váš cieľ. Anglicky zdatnejší s vami radi pokecajú. Radi sa s vami potešia, pochvália sa, odkiaľ sú. Keď mi bezmocne vypol mobil alebo sa minul kredit, viete, čo nasledovalo? Z Amsterdamu do Groningenu spolusediaci, ktorý práve priletel z Ameriky, požičal mi mobil a mohla som zavolať hosťujúcej rodine. Na Finsbury Park Station in London mi Afričan atlét požičal mobil po tom, čo si vypočul môj súrny problém. Sám od seba sa spýtal, čo sa deje. Londýnčania sa vás pýtajú, čo sa deje, s Američanmi sa pýtajú, ako vám môžeme pomôcť. Vidia váš smútok na tvári, chcú vám pomôcť. Amerika je už raj. Tam už nielen v službách k vám pristupujú milo.

Keď som nevedela cestu, 99,9% ľudí za hranicami mi pomohlo nájsť cestu. Niektorí sa šli až pretrhnúť. Nezabudnem na mega šoférku v Santa Monice, ako po celý čas bledému švédskemu páriku svojim hlasom ako Montserrat Caballé spievala, čo všade môžu nájsť, s pridanými slovíčkami ako darling, honey. Autobus sa tak nadšene natriasal. Paráda. Na Ukrajine povyberajú všetky zásoby, ani sa vás nespýtajú, či chcete, vyložia na stôl všetko, čo majú, nech sa páči.

Taliani majú na všetko čas, Taliani si neuveriteľne užívajú život, naša podráždená nálada by ich zarazila, ale Američan by to aj riešil. Katalánci, hrdí nacionalisti, často držia v rukách knihu a napriek horúčavám, nevyzerajú nervózne. Zvykli si. Taliani a Angličania mi neraz zastavili autobus aj tam, kde nemali, len nech môžem nasadnúť. Cestovné škandály som zažila neúrekom, dodnes bez pokút. Celý čas som sa omylom viezla prvou triedou, ale Holanďan zhovievavo mávol rukou, len nech tam sedím, nevadí, nech si užijem cestu. A ja viem, že pokuty sa dávajú, mala som vtedy šťastie:)

No a čo s nami teraz? Kto nechápe tieto slová, dvíha sa mu žlč, je tak trochu zarytý Slovák. My vieme, kam sa vraciame zo zahraničia domov. Nemáme to jednoduché, dá sa tu pokecať príjemne s niekým iným ako s jehovistom? 😀 Lebo to sa mi stalo po návrate z Barcelony. Inak nič moc, strácate čas, moji milí. Zbytočným vyhľadávaním negatívnych udalostí a príbehov. Stále o tom istom: keď to nie sú príbehy o Židoch, tak sú o Rusoch. Všetko v „anti“ duchu. Dívam sa, ako aj tých vzdelanejších dokáže strhnúť príbeh z minulosti a urobiť z neho šaša. Mnohých prepadne taká sila odporu, že potom sú schopní tvrdiť, že „Arménci si sami môžu za ich genocídu, ja to viem, študoval som o tom“. 😀 aaach, pomoooc:D Aj ošiaľ z černobyľského seriálu dokazuje, že váš orgazmus zo seriálu nevyplýva zo samotného seriálu, ako z vášho postoja so snahou večne hľadať univerzálneho vinníka. Táto silná túžba a potom spokojnosť z odhalenia pravdy či z návštevy Osvienčimu, to tak vedie k nepríjemnému zisteniu povahy človeka. Stávate sa obeťami minulosti miesto toho, aby ste smerovali svoje postoje k pozitívnejším vecičkám, ktoré by mohli byť prínosom nielen pre vás, ale aj pre vaše okolie. To zapácha neuveriteľnou stratou vzácneho času života. Nenarážam na ezoteriku lifestyle joga zen balans startup veggie módne hmloviny, nepomôže vám zmeniť postoj ani ten pohár vína, čokoláda, film, babská jazda, dobrý obed či havko… Verte, že ľudia za hranicami majú svoje nálady, komplexy, žijú v rovnakom konzume, ale robia opak, je to o životnom postoji, nie o správaní, kto nevidí v tom rozdiel, nech si naštuduje, takže to je tá odpoveď na to, prečo máme také príjemné skúsenosti v zahraničí a to nielen v službách. Prečo dostaneme tvrdý úder do hlavy, keď sa vrátime po mesiacoch domov. Všeobecne panuje na Slovensku nervózny, odmeraný postoj s upozornením „nemám čas“. Ani s materializmom si nevieme tak poradiť dobre, privysoko si ceníme naše majetky, o ktoré dbáme tak, ako o naše mobily. 😀 Proste strata času:D Máme čo so sebou robiť ešte.. Zatiaľ náš životný postoj je celkom dobre detekovateľný z postoja k černobyľskému seriálu. Trošku ma desí nadšenie, ktoré sa blíži k chorobnému.

 

Rozmýšľajme

16.10.2022

Politika je skutočný mentálny odpad ľudstva. Už ozaj len idiot môže veriť tomu divadlu, čo tu predvádzajú naše ikony zo sveta vodky, pezinského skládku, či reedukačného centra, do ktorého zabudol ísť pred rokmi vieme všetci kto. Nechce sa mi ich ani pomenovať, pretože sú skutočným zlom, vtipné zlo je ešte fajn, ale skutočné je ako Ten, koho netreba menovať [...]

Hodnoty na východe sú mi bližšie než tie západné

03.03.2022

„Na ktorej strane stojíš?“ „Na strane obete.“ Takto odpovedá Scullyová svojmu kamošovi v jednej z častí kultového seriálu 90tych rokov, Akty X. Jedným z dejov, ktoré sledujeme tieto dni, je ohromujúca európska nenávisť, výdatne podporovaná britániou a americkými spojenými štátmi. Tak, ako sa prednedávnom zotrel z tabule význam pojmu zodpovednosť a vymenil ho [...]

Prezident na periférii sveta – Geopolitika – Skladanie matriošky

22.02.2022

Prezident na periférii sveta Filmový priemysel vyprodukoval kultový seriál „Game of Thrones“. Pomaly v každej scéne sa otvára pravda. Buď nemá alebo v dialógoch. Seriál nie je len o dobrých výkonoch, obsahovo je nadčasový a pekne zobrazuje realitu, v ktorej rozlišovanie dobra a zla sa rozplýva. Prvý príspevok o geopolitike som začala Putinovým [...]

Kristián Čekovský, Ján Budaj, OĽaNO, platforma

Budajov súhlas so spoluprácou s ŠtB je morálny poklesok. Neznamená to však nutne, že aj udával

01.02.2023 18:13

„O nejakom svojvoľnom dopisovaní mien do zoznamov tajných spolupracovníkov nemôže byť ani reči,“ hovorí v rozhovore historik z ÚPN Michal Miklovič.

Marián Kučerka

Bývalého šéfa operatívcov NAKA Kučerku zadržali v Bosne

01.02.2023 17:35, aktualizované: 18:55

Kučerka čelí obžalobe za prijatie úplatkov vo výške 225 000 eur.

varechovy protest, protest proti interrupciam, umele prerusenie tehotenstva, interrupcie,

Poslanci budú 18. raz riešiť potraty. Čepček chce pokuty 66-tisíc eur a zastrašuje lekárov

01.02.2023 16:40

Informácie o interrupčných klinikách má mať len ministerstvo zdravotníctva.

Joe Biden

FBI prehľadáva Bidenov prázdninový dom. Hľadá tajné dokumenty

01.02.2023 16:24, aktualizované: 16:33

Prehliadka má súvisieť so skorším nálezom utajovaných dokumentov v Bidenovej bývalej kancelárii a v jeho dome.